Autor Tema: Dzoksi - Na Veligden  (Posjeta: 1384 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Stole

 • INFINITY TEAM SatelItIN
 • MODERATOR
 • *
 • Postova: 1677
 • Country: mk
 • Thanked: 750 times
 • Spol: Muški
 • Your ©INFINITY TEAM Stole
 • OS:
 • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
 • Browser:
 • Firefox 37.0 Firefox 37.0
  • http://www.satelitin.com/
Dzoksi - Na Veligden
« u: Travanj 13, 2015, 12:24:41 »
На Велигден сум се заљубил
на тој голем ден христијански
Ајде Боже ти ми помогни
Кажи каде да ја најдам
Ајде Боже ти ми помогни
Кажи каде да ја најдам

Толку народ јас не сум видел
што на Велигден се насобрал
Мили Боже ти ми помогни
Кажи каде да ја најдам
мили Боже ти ми помогни
Кажи каде да ја најдам

Гајди сега нека одекнат
Одовде па сè до небото
Јас со песна ве повикувам
така неа ќе ја најдеме

Е мој народе македонски
Сегде каде што си населен
Љубов Божја сè ќе победи
Сета надеж пак ќе воскресне
Тука најсилно со векови
Ѕвонат црквите македонски

Јас со песна ве повикувам
Сакам неа да ја најдеме
Јас со песна ве повикувам
Така неа ќе ја најдеме


Download
You are not allowed to view links. Register or Login