Autor Tema: Usmjerena antena za ruter  (Posjeta: 628 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online mañana

• MODERATOR
  • *
  • Country: hr
  • Spol: Muški
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 39.0 Firefox 39.0
Usmjerena antena za ruter
« u: Listopad 17, 2019, 18:10:25 »
Kuda spojiti usmjerenu wi fi antenu na ruter sa dvije odvojive štap antene?
Trebaju li dvije usmjerene antene? Ima li smisla kupiti samo jednu usmjerenu antenu? Drugu da ostavim ili skinem sa rutera?

Offline Amos333

• Aktivan Član
  • *
  • Linux Linux
  • Browser:
  • Chrome 77.0.3865.92 Chrome 77.0.3865.92
Odg: Usmjerena antena za ruter
« Odgovori #1 u: Listopad 18, 2019, 13:35:45 »
Pokušaću odgovoriti po redu ,onako kako su pitanja postavljana.

1. Sa slike bih rekao da je to model rutera WR841ND (ili neki iz te WR8XXX familije) pa eksternu antenu možete priključiti na bilo koji RP-SMA konektor ako ruter radi u "access point" modu ili WDS modu (ili Client modu kod modela WR843ND). Oba RP-SMA konektora imaju isti prioritet. Isti slučaj je ako ruter ima tri antene. Sa fabričkim firmwerom koji dolazi uz ruter ionako se ne mogu isključiti pojedinačne antene (uvek sve rade).

2. I 3. To zavisi od toga za šta će se koristiti ruter.

- Na primer ako će se ruter koristiti kao klijentski uređaj (CPE) I koristiti internet od nekog bežičnog provajdera onda je dovoljna samo jedna eksterna usmerena antena, za komunikaciju sa udaljenim access point-om ,pri čemu će uređaj raditi na maksimalnom protoku od 150Mbita. A ako recimo treba za linkovsku vezu point-to-point pa postoji potreba da se izvuče što veći protok u tom slučaju trebaju dve ovakve antene okrenute na istu stranu prema access pointu pri čemu će uređaj raditi na maksimalnih 300Mbita (ukoliko i sam AP podržava taj protok i ima dualpolarizovanu antenu). U tom slučaju će izlaz interneta iz rutera biti isključivo preko LAN portova, jer se wifi interfejs koristi za komunikaciju sa udaljenim AP-om i ne prihvata wifi klijente s korisničke strane a sam ruter se postavlja u Client mod rada, naravno uz prethodnu instalaciju alternativnog firmwera kao što je DD-WRT.

- Ako će se ruter koristiti kao ripiter (relej) za vezu udaljenog AP-a sa klijentima koji su bliži ruteru, u tom slučaju treba jedna usmerena eksterna antena, a druga će ostati ruterova fabrička omnica koja će zračiti 360 stepeni i komunicirati sa bližim bežičnim klijentima. A ako su ti klijenti dalji onda će trebati i druga ista takva eksterna usmerena antena koju šrafimo na drugi RP-SMA konektor i usmeravamo je da zrači ka tim udaljenim klijentima. Ova panel antena sa slike ima ugao zračenja manji od 180 stepeni pa treba obratiti pažnju na to prilikom usmeravanja ka klijentima.

4. Svi radio uređaji, u ovom slučaju wifi ruter, ne smeju da imaju skinute (odšrafljene) antene ako je uređaj u pogonu, jer može doći do stradanja izlaznog stepena. Ukoliko je to potrebno- antene se isključuju softverski, unutar konfiguracionog menija rutera. Pošto fabrički firmwer ne dozvoljava bilo kakve operacije s antenama, potrebno je instalirati alternativni firmwer kao što je recimo DD-WRT u kom je to moguće odraditi. U slučaju da se koristi jedna eksterna usmerena antena i da ruter radi u klijent modu, tu eksternu treba zavrnuti na levi konektor (gledajući spreda u ruter) i u DD-WRT meniju u sekciji Wireless > Basic Settings > Advanced Settings za RX I TX chain postaviti na 1 i sačuvati postavke. Tek onda možemo odvrnuti ruterovu omni antenu sa drugog RP-SMA konektora (mada ja preporučujem da se nikada ne skida čak i ako je neaktivna).
The following users thanked this post: mañana

Online mañana

• MODERATOR
  • *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 39.0 Firefox 39.0
« Odgovori #2 u: Listopad 19, 2019, 11:57:30 »
Thx, Amos333. Još jedno pitanje.
Biti će AP, širinu kanala da stavim za velike udaljenosti 20 (kao marko), 40 (kao Limun) ili auto?

Offline Amos333

• Aktivan Član
  • *
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Browser:
  • Firefox 69.0 Firefox 69.0
« Odgovori #3 u: Listopad 19, 2019, 19:19:09 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Thx, Amos333. Još jedno pitanje.
Biti će AP, širinu kanala da stavim za velike udaljenosti 20 (kao marko), 40 (kao Limun) ili auto?

Za slanje signala na veće udaljenosti postaviti širinu kanala na 20Mhz (kao SSID="marko" sa slike). Time smo već u startu drastično smanjili broj mogućih interferencija od okolnih access point-a. Samo obratiti pažnju da se uz korišćenje jedne eksterne antene (podrazumeva se da je ona druga fabrička omni antena isključena, jer su u pitanju udaljeni klijenti pa ona nema uticaja) i širinom kanala od 20Mhz postiže maksimalni bandwidth od samo 72Mb/s kod ovog konkretnog modela rutera sa slike iz prvog posta.
The following users thanked this post: mañana

Online mañana

• MODERATOR
  • *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
« Odgovori #4 u: Srpanj 10, 2020, 15:29:45 »
Danas mi je, nakon 30 dana, došla WiFi 2.4 GHz yagi usmjerena antena iz PRC (People's Republic of China). Najjači signal ima kada se postavi uspravno, i tada je to obična štapna antena.

The following users thanked this post: malivrag99

Online mañana

• MODERATOR
  • *
  • Windows XP Windows XP
  • Browser:
  • Firefox 52.0 Firefox 52.0
« Odgovori #5 u: Srpanj 14, 2020, 17:58:16 »
Sreo sam eksperta za antene. Ukratko, antena je OK.

Malo opširnije: Ako je dipol izoliran, direktori ne trebaju biti izolirani i obrnuto.
Loše rezultate sam postigao jer sam radio video stream između yagi i štapne antene.
Kada mi iz Kine stigne i druga yagi antena, imat ću zadovoljavajuče rezultate.